Upcoming Shows

  • September 4, 2014 8:30 pmFigment Theater: Sessions @ Studio C
  • September 4, 2014 9:00 pmThe Comedy Attic
  • September 5, 2014 7:00 pmThe Comedy Works
  • September 5, 2014 8:00 pmThe N Crowd
  • September 5, 2014 8:00 pmCrazy Cow Comedy
  • September 5, 2014 8:30 pmFigment Theater: Sessions @ Studio C
  • September 5, 2014 9:30 pmFigment Theater: Sessions @ Studio C
  • September 6, 2014 7:30 pmComedy Sportz Philadelphia
  • September 6, 2014 8:00 pmCrazy Cow Comedy
  • September 6, 2014 9:30 pmThe Comedy Works
  • September 6, 2014 10:00 pmComedy Sportz Philadelphia
  • September 6, 2014 10:30 pmImprov Comedy: PHIT House Teams
  • September 11, 2014 8:30 pmFigment Theater: Sessions @ Studio C
  • September 11, 2014 9:00 pmThe Comedy Attic
  • September 12, 2014 7:00 pmThe Comedy Works
  • September 12, 2014 8:00 pmCrazy Cow Comedy
  • September 12, 2014 8:00 pmThe N Crowd
  • September 12, 2014 8:30 pmFigment Theater: Sessions @ Studio C
  • September 12, 2014 9:30 pmFigment Theater: Sessions @ Studio C
  • September 13, 2014 7:30 pmComedy Sportz Philadelphia
  • September 13, 2014 8:00 pmCrazy Cow Comedy
  • September 13, 2014 9:30 pmThe Comedy Works
  • September 13, 2014 10:00 pmComedy Sportz Philadelphia
  • September 13, 2014 10:30 pmImprov Comedy: PHIT House Teams
  • September 18, 2014 8:30 pmFigment Theater: Sessions @ Studio C
AEC v1.0.4

The Witout Podcast, Episode 11: Rick Horner

Aaron talks to Rick Horner about his beginnings in comedy, the history of improv in Philly, and the upcoming F. Harold Comedy Festival. Listen below and and subscribe on iTunes.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

The 2012 F. Harold Comedy Festival begins next Tuesday, April 24th at Studio 5 at the Walnut St. Theater and runs through Sunday, April 29. Tickets can be purchased for the festival online.

Full F. Harold List of Performers

Next week, the second annual F. Harold Comedy Festival will take place at Studio 5 in The Walnut St. Theater in Philadelphia. Over 200 performers will take the stage giving audiences a healthy sample of  Philly’s stand-up, sketch and improv comedy. Tomorrow, we will be posting a podcast with festival organizer Rick Horner, but for now, take a look at the entire schedule for next week, as well as the list of performers in each group.

Tuesday 4/24/12 Hosted by: John Kensil
6pm Salutatorian (long form improv) Salutatorian is: Adam Siry and Brian Rumble
6:30pm Whisper (long form improv) Whisper is: Maggy Keegan & Jason Grimley
7pm Becca Trabin / Tyler Shuman / Charles Rosen (stand up comedy)
7:30pm Hey Rube! (long form improv) Hey Rube! is: Aaron Hertzog, Alex Gross, Dennis Trafny, Jen Curcio, Lizzie Spellman, Mark Leopold, Rob Cutler, Scott Shepherd, and Tara Demmy
8pm ManiPedi (sketch comedy) ManiPedi is: Shannon Brown, Briana Kelly, Madonna Refugia, Kaitlin Thompson, Aubrie Williams
8:30pm Mayor Karen (long form improv) Mayor Karen is: Nora Algeo, Rob Gentile, Michael Hochman, Dan Jacquette, Alan Kaufmann, Steve Swan, Michael Tomasetti, Becca Trabin
9pm Adrift (long form improv) Adrift is: a cast of improv veterans assembled from across Philadelphia, the show is a comedically raw exploration of characters, relationships, and emotions that rise or break in the face of extreme circumstances.
9:30pm Carolyn Busa (stand up comedy)

Wednesday 4/25/12 Hosted by: Mary Radzinski
6pm Bed Savage (long form improv) Bed Savage is: Anthony Fedele, Nick George, Allison Homer, Dan Jaquette, Steve Klarich, Sean Landis, RJ Payne, & Caroline Rhoads
6:30pm Cock Hat (long form improv) Cock Hat is: Stephan Clanton, Hannah Datz, Frank Farrell, Sunny Kanneganti, Matt Lambson and Sam Scavuzzo
7pm Grimmacchio (long form improv) Grimacchio is Ralph Andracchio, Jason Grimley
7:30pm The N Crowd (short form improv) The N Crowd is: Mike Connor, Rob Cutler, B.J. Ellis, Vegas Lancaster, Kristen Schier, Jessica Snow, Jessica Ross
8pm King Friday (long form improv) King Friday is: Ralph Andracchio, Shannon Devido, Jason Grimley, Jenna Leigh, Maggy Keegan, Jana Savini, Andrew Stanton, Kaitlin Thompson, Aubrie Williams
8:30pm Safe Weird (long form improv) Safe Weird is: Rob Gentile, Kaitlin Thompson, Andrew Stanton
9pm Rookie Card (long form improv) Rookie Card is: Jake Alvarez, Darryl Charles, Marc Reber, Sue Taney, Tom Whitaker
9:30pm EAT CANDY STAY UP LATE (sketch comedy) EAT CANDY STAY UP LATE is: Rob Gentile, Kaitlin Thompson, Andrew Stanton, Chris Schofield, Scott Spivack, Bobby Lang, Dave Piccinetti, Rob Caso, Kyle Reichert, Harrison Lichtner

Thursday 4/26/12 Hosted by: Pat House
6pm Kevin Ryan / Martha Cooney / Sarah Morawczynski (stand up comedy)
6:30pm Apocalips (long form improv) Apocalips is: Mandy Dollar, Karen Coleman, Jen Curcio, Lizzie Spellman, Becca Trabin, Cara Schmidt
7pm Alejandro Morales / Bradley Beck / Rohit Kohli (stand up comedy)
7:30pm Beirdo (long form improv) Beirdo is: Dan Jaquette, Dennis Trafny, Kevin Pettit
8pm Patrick Dodd / Joe Dougherty (stand up comedy)
8:30pm Horner & Davis (long form improv) Horner & Davis is: Rick Horner, Emily Davis
9pm High School in 51 Jokes / Jared Bilski (stand up comedy)
9:30pm Rintersplit (long form improv) Rintersplit is: Matt Akana, Joe Gates and Marc Reber
10pm Alex Grubard / Ian Fidance (stand up comedy)

Friday 4/27/12 Hosted by Cara Schmidt
6pm Iron Lung (long form improv) Iron Lung is: Carly Mauer, Corin Wells, Dennis Trafny, Ellen Qualey, Jess Carpenter, Kevin Petite, Maureen Costello, Simon Burger, Tara Demmy
6:30pm Freddie Heinemann / Josh Bennett / Phyllis Voren (stand up comedy)
7pm Gross Butler (long form improv) Gross Butler is: Alex Gross, Mike Butler
7:30pm Grandma Hates Technology (long form improv) Grandma Hates Technology is: Mike Weiss, Jessica Weiss
8pm Rosen & Milkshake (long form improv) Rosen & Milkshake is Charles Rosen and AJ Horan
8:30pm Hillary Rea / James Bradford’s Live Nude Clothes (storytelling)
9pm Judo Range Are About To Die (sketch comedy) Judo Range is: Matthew Jay, Joe Gates (director), Chris Caletta, Mike Dieva, Chris McGrail, Ian Vaflor, Josh Higham, Pat Szostak
9:30pm / LaTice Mitchell-Klapa (stand up comedy)
10pm Asteroid! (long form improv) Asteroid! is: Jessica Ross, Aaron Unice, Caitlin Weigel, Bert Archer, Luke Field, AJ Horan, Brent Knobloch, Lora Magaldi, Caroline Rhoads

Saturday 4/28/12 Hosted by Emily Davis
6pm Hate Speech Committee (long form improv) Hate Speech Committe is: Christian Alsis, Rob Baniewicz, Jp Boudwin, Darryl Charles, Aaron Hertzog, Brendan Kennedy, Sue Taney, Billy Bob Thompson
6:30pm Mike Weiss / Alex Pearlman (stand up comedy)
7pm The No, Buts… (short form improv) The No, Buts… are: Vahan Berberian, Jack Dibeler, and Steve Murphy
7:30pm The Dream Machine (long form improv) The Dream Machine is: Alex Gross, Bert Archer, Steve Kleinedler
8pm WhipSuit (long form improv) WhipSuit is: Rick Horner, Cubby Altobelli
8:30pm Pete Kuempel / Aaron Hertzog (stand up comedy)
9pm Zao Gao (long form improv) Zao Gao is: Matt Akana, Karen Coleman, Nathan Edmondson, Scott Hinners, Erin Pitts, Tom Powers, Brian Ratcliffe, Billy Bob Thompson and Rachel Whitworth.
9:30pm MEDIC! (long form improv) Medic!! is: Nick Gillette, JP Boudwin, AJ Horan, Luke Field, Billy Bob Thompson, Emily Davis
10pm Camp Woods (sketch comedy) Camp Woods is: Rob Baniewicz, JP Boudwin, Patrick Foy, Brendan Kennedy, Sam Narisi, Madonna Marie Refugia, Billy Bob Thompson

Sunday 4/29/12 Hosted by Ryan Carey
6pm Erik Whitacre (stand up comedy) / Jessica Tandy (long form improv) Jessica Tandy is: Jessica Ross, Andy Moskowitz
6:30pm Kids With Rickets (sketch comedy) Kids With Rickets is: Steve Miller-Miller, Chris McGrail, Alex Pezzotta, Oliver Yu, Mike Madden, Dan Vetrano, Ivo Thomas
7pm Comedian Deconstruction (long form improv) Jess Carpenter deconstructs Bed Savage. Bed Savage is: Anthony Fedele, Nick George, Allison Homer, Dan Jaquette, Steve Klarich, Sean Landis, RJ Payne, & Caroline Rhoads
7:30pm Nielsen (long form improv) Nielsen is: Brad Zinn, Dan Corkery, Jacqueline Baker, Kate Banford, Katie Monaco, Meredith Weir, Molly Silverman
8pm Vegas Lancaster / Shannon DeVido (stand up comedy)
8:30pm Really Big Shew (long form improv) features many of the performers of the F. Harold
9pm Hans Gruber (long form improv) Hans Gruber is: BJ Ellis, Dave Warick, and possible special guest.